"הדרך לעשות היא להיות" (Lao Tse)

"מוטב שתשכון במרכז הווייתך; שכן, ככל שתרבה לעוזבה, כן תמעיט ללמוד" (Lao Tse)

"הנפש, כדי לפגוש את עצמה, צריכה לפגוש נפש אחרת" (Plato)

"אלה שאינם יכולים לזכור העבר, נידונים לחזור אליו" (Santayana G)

"האמת נמצאת במקום בו אתה נמצא ולא בשום מקום אחר" (Santayana G)

"הקיום נחווה לא בטוח והוא זקוק ל'נראוּת'" (R. May 1983)

"אני מעריץ את אלה שחיים את עצמם פנימה ולא דרך אישור מבחוץ" (S. Artzi)

"ברגע שיש לך אמון בעצמך, אתה יודע איך לחיות" (Goethe)

"לפעמים האנשים שאף אחד לא חושב עליהם דבר עושים את הדברים שאף אחד לא יכול לדמיין" (אלן טיורינג)

שוש כרמל - פסיכותרפיסטית

עמוד הבית אודותי קבוצות תמיכה מפרי עטי טיפול תמיכתי בהריון מפה

טיפול תמיכתי בהריון, בקשיי פוריות ובמסע לאימהות

טיפול תמיכתי בהריון


טיפול תמיכתי בהריון, בקשיי פוריות ובמסע לאימהות
מאת: שוש כרמל

הכמיהה לילד הינה רגש אנושי שכרוכים בו גם לא מעט פחדים. לעיתים,דווקא כאשר אישה מרגישה רצון חזק לילד, הפחדים מועצמים ומציפים אותה, במודע או לא מודע. הלחץ הנפשי עלול לגרום להתנגדות גופנית (כגון התכווצות חצוצרות) ולמנוע התעברות. עבור כ-15% מהנשים, מצב זה מוגדר "אי פריון מסיבה רפואית לא ברורה". מחקרים מהשנים האחרונות, מצאו שמעורבות דחק נפשי היא הסיבה לתופעה זו.

לעתים, הגורם הפסיכולוגי נוסף לבעיה פיזיולוגית שאובחנה, כגון: איכות ירודה של ביציות או זרע.
במילים אחרות, כאשר הכניסה להריון מתעכבת, יש לאתר מאחורי הרצון החזק לילד את אותם פחדים גלויים או סמויים, שמונעים מן האישה לממש את כמיהתה העזה לפרי בטן. משום שלהדחקת פחדים רבים לאורך זמן עלולה להתלוות דריכות יתר של הגוף ופעילותו התקינה הנדרשת להפריה, תופעה אשר לא תמיד נראית לעין בבירור בתמונה הקלינית.

במהלך עבודתי רבת השנים (מעל 25) בפסיכותרפיה זוגית עם צעירים בגיל הפריון, למדתי רבות על החששות והקשיים סביב ההחלטה להביא ילד לעולם ולבנות משפחה. בעשור האחרון, צברתי ידע רב בנושאי פריון, הריון, לידה והסתגלות לאימהות, לאבהות ולהורות המשותפת. לכך נוסף גם ידע מהזרם של הפסיכולוגיה הפרהנטאלית, החוקרת את התפתחות העובר ברחם.

התמחיתי בלווי נשים וזוגות במגוון מצבים של אי פריון וטיפול בתהפוכות הנפש, שמתבטאים ברגשות עזים של תסכול,אכזבה, אובדן תקווה. מאחר שעדיין לא נוטים להרחיב את הדיבור בנושאים אלה, למעורבים -נשים וגברים- קשה לעכל את אי הפוריות. הם מופתעים, חשים בלבול ומבוכה ומתמלאים בושה ואינם יודעים מה הדרך המיטבית להתמודדות.

הפניה לעזרה מקצועית מפחיתה את המתח הנובע מהחשש שלא יודעים כיצד להתמודד עם המכשול הבלתי צפוי בדרך להקמת המשפחה ומפיגה את המבוכה והבושה. ככל שמתקדמים בתהליך, שהוא ממוקד וקצר מועד, פחדים שונים פוחתים ומופגים. פחדים רווחים נוגעים לחוסר הוודאות שכרוכה בלידת ילד, שאיננו יודעים כיצד יראה, כמה נאהב אותו, כמה נאלץ לוותר על צרכים שלנו כדי לגדלו ועוד ועוד... מהצד האחר, ישנם פחדים שהלידה תפר את האיזון בזוגיות עד כדי אובדנה. לעתים, הפחדים נוגעים לקשר עם ההורים.

כך למשל, ר' התקשתה להרות בשל הפלות קודמות. רופאיה לא מצאו סיבה פיזית כלשהי ועל כן פנתה לטיפול פסיכולוגי. במהלך השיחות, התגלה שהיא מאד חוששת שאם תיכנס להריון, תהיה חייבת לספר לאמה. זו מצדה תשתף מיד את כל המשפחה והמכרים, כמו שקרה בפעמים הקודמות חרף בקשותיה. אם שוב תפיל, תצטרך לעבור שוב חווית כישלון פומבית קשה. הטיפול התמקד בתמיכה בר' שלא חייבת לגלות לאמה את דבר ההריון עד לשלב שתרגיש בטוחה בו. תוך זמן קצר הרתה וכיום מחבקת תינוק חמוד. מ' שגדלה כבכורה בין 6 ילדים, פחדה שאחרי הלידה לא ישאר עבורה זמן לשום פעילות אישית,פחדה שתאבד את "חלקת אלוהים הקטנה" שלה. היו אלה הדים לחוויותיה המוקדמות בילדות כאשר לנוכח מחלת אמה, נאלצה לשמש כאם חלופית עבור אחיה הצעירים ומילאה תפקידים הוריים בטרם בשלה לכך. ג' גדלה מנערותה לצד בן זוגה שנישאה לו ובתום עשור מהיכרותם, החליטו להביא ילד לעולם. הם התאכזבו לגלום את קשיי הפריון, כבר בתחילת השיחות, התברר שלשניהם חשש גדול מהשינויים שיעבור הקשר הזוגי ההדוק שלהם.... אכן, במקרים רבים, קיים איום חזק על הקשר האינטימי ולא פעם נדרשת התערבותי לפתרון הקונפליקט הזוגי.

התהליך הממוקד, קצר מועד, כולל מעבר לאיתור וזיהוי פחדים, גם את הלמידה לא לפחד לגעת בהם. ברגע שמגיעים למצב הזה ,לומדים לווסת את עוצמת הפחדים ולא להפוך אותם למכשול בדרך למימוש הרצון להתעברות. בתהליך משותף,באווירה רגועה ותומכת, מחפשים יחד ומוצאים אסטרטגיות התמודדות חלופיות עם הפחדים, שניתנות ליישום מייד בשיגרה היומיומית המוכרת. לשם כך, לא נדרשת הכנסת שינויים במסגרת החיים הקיימת של הפונות. בכוחו של של הליווי בהתמקדות בגילוי ושחרור עכבות נפשיות שמונעות הפריה, להקל ולקדם כניסה להריון.                                                   

טל': 5221147 - 054, פקס: 5275991 - 03

Tel: 5221147 - 054, Fax: 03-5275991

דוא"ל: shosh@shoshcarmel.com   shosh@shoshcarmel.com :E-mail